tel.: +48 783 00 83 83           aktywuj@wodoaktywni.com

Słownik pojęć żeglarskich, które musisz znać cz. 2

Słownik pojęć żeglarskich, które musisz znać cz. 2

W poprzednim tygodniu prezentowaliśmy pierwszą część pojęć żeglarskich. Zajrzyjcie do naszego słowniczka.

Bakista - schowek w postaci skrzyni otwieranej do góry, stosowany na jachtach i innych statkach wodnych o podobnej wielkości. Stanowi element zabudowy wnętrza kabiny. Najczęściej jego wieko stanowi koja lub inne siedzisko.


Flauta - brak wiatru, inaczej „cisza morska”

Fok - podstawowy żagiel przedni na jachtach jednomasztowych. Na żaglowcach wielomasztowych fok to główny żagiel pierwszego masztu.

Kadłub - podstawowa konstrukcja statku, złożona ze szkieletu, poszycia burt, pokładu i grodzi.

Miecz - cienka płyta wysuwana na zewnątrz kadłuba płaskodennej lodzi żaglowej służąca do zwiększenia podwodnej powierzchni bocznej łodzi w celu przeciwdziałania dryfowi.

Odpadanie - zmienianie kursu statku żaglowego przy stałym wietrze w ten sposób, aby kąt między kierunkiem wiatru i linią symetrii statku zwiększał się.

Róża wiatrów - to zwyczajowe określenie "róży kompasowej", czyli okrągłej tarczy z podziałką stopniową lub rumbową i zaznaczonymi kierunkami według stron świata, nanoszonej na stare mapy morskie i stosowanej przez żeglarzy przed wprowadzeniem kompasu magnetycznego (obecnie umieszczanie takich "róż wiatrów" na kompasach ma znaczenie czysto dekoracyjne)

Skala Beauforta - 12-stopniowa skala określająca siłę wiatru na morzu. Podstawą układu tej skali jest skutek działania wiatru na powierzchnię morza. Skalę stworzył w 1806 roku Francis Beaufort - irlandzki hydrograf, oficer floty brytyjskiej.

Szekla - metalowa klamra w kształcie litery "U", otwierana i zamykana za pomocą śruby lub sprężynowej zapadki, służąca do łączenia elementów takielunku, np. liny z żaglem.

Zwrot - wykonywanie manewru na statku żaglowym, który powoduje zmianę położenia jednostki w stosunku do kierunku wiatru, tj. zmianę halsu. Zwrot przez sztag - inaczej zwany zwrotem na wiatr, polega na przejściu linii wiatru dziobem statku. Zwrot przez rufę, inaczej zwany zwrotem z wiatrem, polega na przejściu linii wiatru rufą statku.

kreator eventu
×
KREATOR EVENTU
Stwórz własny event
- ilość osób
- czas eventu ( ilość dni i godzin)
- data/okres
zakres
inne atrakcje
Podaj swojego maila