tel.: +48 783 00 83 83           aktywuj@wodoaktywni.com

Słownik pojęć żeglarskich, które musisz znać cz.1

Słownik pojęć żeglarskich, które musisz znać cz.1

Wchodząc na pokład statku po raz pierwszy zderzamy się z całą masą nieznanych nam pojęć i zwrotów, których używają żeglarze. Dobrze jest zapoznać się chociaż z częścią z nich - ułatwi to komunikację na jachcie, gdzie ważna jest szybkość podejmowanych działań i refleks.

Poniżej prezentujemy kilka zwrotów z słownika żeglarskiego, które pomogą Ci odnaleźć się na pokładzie jachtu:

Bajdewind - wiatr wiejący z kierunków pomiędzy wiatrem wiejącym prosto z boku jednostki (półwiatr), a wiatrem wiejącym od strony kąta martwego czyli od strony dziobu.

Cuma - na jednostce pływającej stojącej przy nabrzeżu burtą do brzegu, jest to lina cumownicza odciągająca dziób statku do przodu pod kątem w stronę brzegu, lub rufę w analogiczny sposób do tyłu. Potocznie każde użycie liny cumowniczej nazywa się cumą - nie tylko przy cumowaniu, ale także np. holowaniu.

Dziób - część przednia kadłuba i pokładu statku.

Falszkil - podwodna część kadłuba jachtu, przechodząca w głęboko zanurzoną płetwę, z umocowanym do jej dolnej części żeliwnym lub ołowianym ciężarem. Służy do zwiększenia stateczności jachtu, a także stwarza opór boczny, przeciwdziałający dryfowi.

Grot - jest zdecydowanie najważniejszym żaglem na każdej łodzi, napędzanej żaglami i to właśnie on stanowi główny napęd takiej jednostki.
Grota stawia się praktycznie przy wszystkich kursach względem wiatru i prawie przy każdej sile wiatru. Oczywiście, gdy wiatr staje się zbyt silny, grota należy zrefować, dzięki temu, że jest wyposażony w listwy usztywniające, znajdujące się w specjalnych kieszeniach w żaglu.

Kabestan - urządzenie służące do wciągania (tzw. wybierania) lin, z bębnem usytuowanym na osi pionowej. Na statkach wodnych kabestan służy do wciągania na pokład lin lub łańcuchów kotwicznych, cum, a w żeglarstwie także do wybierania olinowania ruchomego obsługujących żagle i drzewca.

Mesa - pomieszczenie na okręcie, przeznaczone do wypoczynku, spożywania posiłków, spotkań i innych zajęć załogi.

Nawietrzna burta - ta burta statku, w którą uderza wiatr.

Odpadanie - zmienianie kursu statku żaglowego przy stałym wietrze w ten sposób, aby kąt między kierunkiem wiatru i linią symetrii statku zwiększał się.

Półwiatr - wiatr, który dochodzi do jednostki prosto z boku, czyli z kierunku prostopadłego do osi kadłuba.

 

kreator eventu
×
KREATOR EVENTU
Stwórz własny event
- ilość osób
- czas eventu ( ilość dni i godzin)
- data/okres
zakres
inne atrakcje
Podaj swojego maila