tel.: +48 783 00 83 83           aktywuj@wodoaktywni.com

Zima - wyzwanie każdego żeglarza

Zima - wyzwanie każdego żeglarza

Jesień i zima to okres, w którym wszyscy ci, którzy uprawiają sport na zewnątrz, zmuszeni są do aktywności fizycznej wyłącznie w zamkniętych obiektach sportowych.  Wydawałoby się, że jest to czas stagnacji dla żeglarstwa, zima bowiem może okazać się trudnym i specyficznym okresem dla tego rodzaju dyscypliny. Niemniej jednak, coraz więcej ludzi decyduje się na żeglowanie zimą. Jak przygotować się na niskie temperatury i silny wiatr?

Jest dużo sposobów na  uprawianie żeglarstwa podczas teoretycznie mniej sprzyjających warunków atmosferycznych. Poza wyjazdem na Karaiby, do którego może skłonić niektórych ludzi tęsknota za ciepłem, są również inne możliwości żeglowania zimą. Osobom, lubiącym bardziej ekstremalne rozwiązania, do gustu przypadnie pełnomorska żegluga po polskim morzu wraz z jej szczególnie ciężkimi, lecz efektownymi warunkami. Sztorm, wiatr i fale – to wyzywania, którym trzeba stawić czoła podczas rejsu na pełnym morzu. Trasy na polskich jeziorach to całkiem inna skala. Żeglarstwo śródlądowe zimą jest mniej wymagające i łatwiejsze. Na jeziorach lub sztucznych zalewach, w przeciwieństwie do morza jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia dużego sztormu, a co za tym idzie fale i wiatr też są słabsze. Jednym z najbardziej popularnych miejsc do uprawiania żeglarstwa śródlądowego jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Znajdziemy tutaj świetnie wyposażone porty, wiele większych miast i małych wsi, które są przygotowane na przyjęcie dużej ilości żeglarzy a także odludne miejsca, gdzie możemy spędzać czas na łonie natury.

Kolejną możliwością na żeglowanie w zimie są bojery – sport, który w Polsce był znany już w XVII wieku. Więcej o bojerach możecie przeczytać tutaj. Co ciekawe, tak naprawdę woda nie jest niezbędnym elementem aby obcować z żeglarstwem poza sezonem. Następnym wariantem na  „przezimowanie” jest śpiewanie szant. Interesującym faktem jest to, iż większość tego typu imprez odbywa się na południu Polski (Kraków, Wrocław, Chorzów), niemniej jednak, to naprawdę znakomita okazja do spotkania starych znajomych z całego kraju oraz do nawiązania nowych kontaktów.  Polska to kraj, w którym w zimie odbywa się wiele festiwali szantowych, zarówno tych ogólnopolskich jak i międzynarodowych.

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie sprzętu i zadbanie o wszystkie niezbędne czynności zabezpieczające naszą wyprawę. Musimy pamiętać o wyposażeniu jachtu, zadbać o odpowiednią liczbę lin, które mogą pęknąć pod wpływem niskich temperatur. Oprócz tego nie możemy również zapomnieć o właściwym ubiorze. Powinniśmy byś wyposażeni w sztormiak, który musi sięgać za pas, mieć wodoszczelny zamek i ściągany lub zapinany mankiet. Sztormiak nie może być zbyt dopasowany, ponieważ musimy pod niego włożyć polar, bluzę oraz bieliznę termiczną. Spodnie, aby optymalnie je dostosować muszą być wyposażone w regulowane szelki. Oprócz tego, szerokie nogawki z rzepem pomogą połączyć je z kaloszami. Podczas wyprawy zimą bardzo łatwo o zamoczenie naszych ubrań, warto zatem zabrać ze sobą po dwie pary ciepłych rękawiczek i czapek. Aby nie zmarznąć w nocy niezbędny będzie wodoszczelny i ciepły śpiwór z odpowiednim zakresem temperatur. Kluczową kwestią jest zadbanie o zapasy jedzenia i picia. Powinniśmy być przygotowani sytuację, w której woda przy brzegach będzie zamarznięta, przez co możemy mieć problem z dostaniem się na brzeg, aby uzupełnić zapasy.

Żeglarstwo podczas zimy może być naprawdę dużym wyzwaniem, podczas którego można spotkać się z wieloma niebezpieczeństwami. Przede wszystkim nigdy nie można lekceważyć pogody. W przypadku wypłynięcia na pełne morze szczególną uwagę musimy zachować podczas silnego sztormu. Ryzykiem jakie może wystąpić na morzu są również ogromne statki które mogą staranować naszą łódkę, pożary, złamane maszty czy dziury w kadłubie. Na wszystkie te rzeczy trzeba być jednak przygotowanym. Żeglarze to ludzie o bardzo różnych upodobaniach, dla jednych ważniejszy jest relaks, dla innych - traktujących żeglarstwo jako sport, liczyć się będzie wyzwanie i rywalizacja. Żeglowanie zimą wbrew pozorom daje nam dużo możliwości i może okazać się niezapomnianą przygodą dla każdego.

kreator eventu
×
KREATOR EVENTU
Stwórz własny event
- ilość osób
- czas eventu ( ilość dni i godzin)
- data/okres
zakres
inne atrakcje
Podaj swojego maila